Lipka Paweł

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Skocz do: nawigacja, szukaj

Lipka Paweł (1911-1946)

Urodził się 23 listopada 1911 w Kalębicach w powiecie cieszyńskim w rodzinie Jana i Anny z d. Oborny. Do szkoły ludowej i Państwowego Gimnazjum im. Antoniego Ossuchowskiego uczęszczał w Cieszynie. Egzamin dojrzałości zdał w czerwcu 1931 roku. Po maturze wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1936 w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach z rąk bpa S. Adamskiego.

Po święceniach był na zastępstwie wakacyjnym w parafii św. Mikołaja w Warszowicach. Następnie jako wikariusz pracował w parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Woszczycach. Wakacje 1937 roku spędził na zastępstwie duszpasterskim w parafiach: św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym i Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Goduli (1 sierpnia 1937), gdzie ostatecznie pozostał i w charakterze wikariusza pracował przez kilkanaście miesięcy.

Po objęciu przez bpa S. Adamskiego jurysdykcji kościelnej nad przyłączonym do Polski Zaolziem, w grudniu 1938 roku ks. Lipka został mianowany katechetą w Rychwałdzie, a miesiąc później - katechetą szkoły wydziałowej w Niemieckiej Lutyni. We wrześniu 1939 roku był krótko administratorem w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Gostyni Śląskiej. Od lutego 1940 roku pełnił obowiązki substytuta w parafii św. Bartłomieja w Haźlachu. Po zakończeniu II wojny światowej został wikariuszem w parafii św. Józefa w Krasowach. Zmarł 26 kwietnia 1946 w szpitalu w Cieszynie.

Bibliografia

AAKat, Akta personalne ks. Pawła Lipki; Schematyzm 1938; Historia diecezji, s. 252.