Drewniok Wiktor

Z E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku
Skocz do: nawigacja, szukaj

Drewniok Wiktor (1876-1948), proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Kobiórze

Urodził się 20 lutego 1876 w Zabrzu w rodzinie hutnika Adolfa i Julii z d. Stalica. Do 1888 roku uczęszczał do szkoły ludowej w Hajdukach Górnych (Chorzów), a następnie przez rok w Królewskiej Hucie. Tam też rozpoczął naukę w gimnazjum, ale od 1896 roku kontynuował ją w Katowicach. 16 lutego 1899 zdał egzamin dojrzałości. Po maturze rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. W alumnacie wrocławskim był członkiem „Kółka Polskiego”. 7 października 1903 przyjął święcenia kapłańskie.

Jako wikariusz pracował w parafiach: św. Marcina w Paczynie k. Gliwic (od 8 października 1903) oraz św. Ap. Piotra i Pawła w Woszczycach (od 9 sierpnia 1904). Był administratorem (od 20 września 1906) w Zębowicach k. Olesna. 12 grudnia 1908 został mianowany kuratusem w Goduli. Od 23 listopada 1910 duszpasterzował w Wriezen nad Odrą, gdzie zaangażował się w duszpasterstwo polskich robotników sezonowych. Od 28 listopada 1912 był wikariuszem w Leśnicy w powiecie strzeleckim i lokalistą w Cisku w powiecie kozielskim (od 2 kwietnia 1913). Tam został oskarżony przed sądem w Raciborzu za to, że 3 maja 1920 brał czynny udział w zebraniu polskim. Na probostwie w Cisku znajdowało się polskie biuro plebiscytowe na powiat kozielski.

Po plebiscycie ks. Drewniok przebywał u oo. bonifratrów w Bogucicach. 3 grudnia 1921 został mianowany administratorem, a rok później proboszczem w Kobiórze. 1 czerwca 1927 przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Żorach. Po II wojnie światowej przeniósł się do Osin k. Żor. Był kapelanem w miejscowym szpitalu. Zmarł 3 września 1948 w Boguszowicach. Został pochowany na cmentarzu w Żorach.

Bibliografia

AAKat, Akta personalne ks. Wiktora Drewnioka; Schematyzm 1924-1947; WD 1948, nr 4, s. 91; Nekrolog, WD 1949, nr 1-6, s. 37; L. Smołka, Drewniok Wiktor (hasło), Słownik biograficzny, s. 89; Gwóźdź, Udział duchowieństwa, s. 182; L. Musioł, Kobiór-gmina i parafia, Kobiór 1955 mps; L. Musioł, Kobiór-gmina i parafia, Kobiór 2001, (reprint monografii z 1955 r.), s. 67; Olszar, Duchowieństwo, s. 193, 328-329, 354.